Wiele osób lubi, spędzać czas aktywnie np. chodzić po górach a dokładnie po dolinach. Są grupy ludzi/Turystów lubiących spacerować w Dolinie Chochołowskiej, dlaczego to proste, bo jest piękna i do tego najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, położona jest w zachodniej części. Powierzchnia to obszar ponad ok. 37km2 i długość ok. 12km. Pojawi się już niebawem kolejne baseny atrakcją w Chochołowie a pisząc precyzyjniej kompleks – baseny termalne.

Wędrówki organizują podmioty turystyczne, biura podróży ale i oczywiście możliwym jest organizowanie wypadów we własnym zakresie, Ma Chochołów noclegi dla grup i rodzin, indywidualne przyjazdy są również  możliwe. Polecamy do aktywności, turystyki pieszej oraz podziwiania;

  • Dolinę Starorobociańską,
  • Dolinę Chochołowską Wyżnią,
  • Dolinę Jarząbczą.

Dolina Chochołowska zbudowana jest z dwóch rodzajów skał i tak w wielkim skrócie ( gnejsy, granity, łupki, wapienie kredowe i dolomity triasowe). W efekcie zjawisk krasowych utworzyły się również liczne jaskinie z największą Szczeliną Chochołowską na czele, jednak z żalem muszę napisać – żadna z nich nie jest udostępniona Turystom. Jak widać możliwości jest wiele – wybranie się szlakiem na okoliczne szczyty, dzisiaj zaproponuję jeden, moim zdanie bardzo ciekawy. Po posileniu się w schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej wychodzimy na szlak turystyczny żółty – Bobrowieckim Żlebem na szczyt Grzesia.

Zobaczcie też w okolicy wzgórza Cyrhlicę (896 m) i Kotelnicę (858 m). Idąc dalej na południe od Chochołowa wznosi się do góry grzbiet, który prowadzi na górę Ostrzysz (wys.1023 m) i dalej w stronę Gubałówki. Na południowy zachód od wsi wiją się wzdłuż granicy wzgórza odchodzące od Magury Witowskiej, natomiast północno-zachodnie tereny otaczające Chochołów to pola uprawne i klasyczne nadgraniczne bagniste bory.